Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Konya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında hizmet veren kurumumuz, yılların bilgi birikimi ve tecrübesini hizmetinize sunuyor. Sorularınıza yanıt

Konya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında hizmet veren kurumumuz, yılların bilgi birikimi ve tecrübesini hizmetinize sunuyor. Sorularınıza yanıt bulmanızı umduğumuz yazıda aklınıza takılan görüş ve geri bildirimleri bizi arayarak cevaplandırabilirsiniz.

FİZİK TEDAVİ NEDİR?
Fizik tedavi, hareket sistemini ilgilendiren hastalıkların çeşitli aletler ve yöntemler kullanılarak tedavi edilme yöntemidir ve amacı hastayı mümkün olan en fonksiyonel düzeye getirmektir.
Fizik tedavi, vücuda dışarıdan uygulanan sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları gibi çeşitli aletler, masaj ve egzersiz ile ağrıyı kesmeye yönelik uygulamaları içerir.  Kas iskelet sistemi ve sinir sistemi hastalıklarında ya da yaralanmalarında uygulanan ilaç dışı bir tedavi şeklidir.
Fizik tedavi uygulamalarının amacı ağrıların ortadan kaldırılması, hastanın günlük yaşamla uyumunun tekrar kazanılması vücut işlevlerinin sağlıklı hale gelmesidir.
Fizik Tedavi eklem, kas iskelet sistemi hastalıkları ve hareket sistemimizi etkileyen tüm hastalıkların  tedavisinde kullanılır.

REHABİLİTASYON NEDİR?
Rehabilitasyon, doğuştan veya sonradan fizyolojik yada anatomik yetersizliği ve çevreye uyumsuzluğu olan kişinin fiziksel, ruhsal, toplumsal, mesleki potansiyelini en üst düzeye çıkarmaktır. Rehabilitasyon amacı kişiye olabildiğince bağımsızlık kazandırmaktır.
Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından yapılan muayene sonucu hastalığın gerektirdiği şekilde bir fizik tedavi ve rehabilitasyon programı yapılır. Bu programda fizik tedavi aletleri, egzersizler, manuel terapi, osteopati, masaj terapisi, kuru iğne, diğer eklem içi ya da ağrılı nokta enjeksiyonları, klinik bantlama, klinik pilates gibi yöntemler kullanılabilir. Rehabilitasyon süresince hangi yöntemlerin kullanılacağı hekim tarafından belirlenir ve gerektiğinde değiştirilir. Rehabilitasyon süresince hastalığı oluşturan sebepler hastaya anlatılarak tekrarlamaması için gerekli önlemler alınır.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON UYGULANAN HASTALIKLAR
Bel ve boyun ağrılarının tedavisi.
Bel ve boyun fıtıklarının tedavisi.
Dejeneratif eklem hastalıklarının (Kireçlenmelerin) tedavisi.
Osteoporoz Tedavisi.
Eklem problemlerinin önlenmesi veya eklem kısıtlılığının açılması.
Spor yaralanmalarının rehabilitasyonu.
Kırık sonrası rehabilitasyon.
Kalça, diz ve omuz protez öncesi ve sonrası rehabilitasyonu.
Ön çapraz bağ cerrahisi öncesi ve sonrası rehabilitasyonu.
Kas, tendon, bağ ve sinir yaralanmaları sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyonu.
Romatolojik hastalıkların tedavisi.
İnme sonrası yarı ve tam felçli, omurilik yaralanması sonrası, kafa travması sonrası rehabilitasyonu.
Serebral palsi rehabilitasyonu.
Yüz felci sonrası rehabilitasyonu
Skolyoz (Omurga egriligi) tedavisi
Menüsküs cerrahisi öncesi ve sonrası rehabilitasyonu.
Fibramiyalji ağrı sendromu (Kulunç) gibi kas ağrılarının tedavisi
Plastik ve rekonstrüktif cerrahi sonrası rehabilitasyonu.
Ampute rehabilitasyonu.
Ortez-Protez eğitimi.
Enjeksiyon Tedavisi.
Eklem içi enjeksiyonlar, kireçlenme ve diğer eklem rahatsızlıklarında.
Yumuşak doku enjeksiyonları, tendinit, tetik nokta, karpal tünel sendromu, tetik parmak, dequervain sendromu
Konya’da Fizik Tedavi alanında uzmana danışıyor, Fizik Tedavi ve süreci hakkında ayrıntılı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Pin It

Yorum Yap