Kan Şekeri Ölçümü

Kan şekeri açlık ve tokluk olarak iki şekilde ölçülmektedir. Açlık kan şekeri sağlıklı bir kişi için 90 mg/dl’nin

Kan şekeri açlık ve tokluk olarak iki şekilde ölçülmektedir. Açlık kan şekeri sağlıklı bir kişi için 90 mg/dl’nin altında olmalıdır. Tokluk kan şekeri ise sağlıklı bir kişide yemek sonrası 2. saatte 140 mg/dl’nin altında olmalıdır.
Kulaktan dolma bilgiler ile tedirgin olmanıza gerek yok, Konya’da bulunan merkezimize gelerek kan şekeri ölçümünüzü yaptırabilirsiniz, hızlı ve kesin sonuç için uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Kan şekeri ve kan şekeri ölçümü hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı birinin kan şekeri değeri
Sağlıklı birinin açlık kan şekeri değeri 80mg/dl’den düşük olmalıdır, tokluk kan şekeri değeri ise (Yemekten sonraki 2. saatte) 140 mg/dl’den düşük olması gerekiyor.
Şayet Açlık kan şekeri değeriniz 80mg/dl’nin üzerinde bir değer çıkarsa,  test yapılan kişi hemen şeker yükleme testi (OGTT) yaptırmalıdır.

Şeker yükleme testi, 75 gram glikoz içilerek 3 saatlik olarak yapılır, saat başı kandaki şeker ve insülin oranlarına bakılarak test sonucu ortaya çıkar. Eğer sağlıklı insanlarda açlık kan şekeri değerleri 80 mg/ dl üzerinde çıkarsa gizli şeker (Gizli diyabet) sınıfına girer. Eğer ailede şeker hastalığı hikayesi bulunan kişiler varsa ve bu kişiler kilolu ise şeker hastalığı olma olasılığı daha yüksektir.

Gebelikte ise, açlık kan şekeri değerleri 80mg/dl’den daha düşük ise, tokluk kan şekeri de 1.saatte 130 mg/dl’den düşükse, 2. saatte 120 mj/dl’den düşük olmalıdır. Açlık kan şekeri ise, 80 mg/dl’den yüksek olması durumunda anne adayına şeker yükleme testi yapılır.,

Sağlıklı insanlarda HbA1c değeri normalin üstünde seyrediyorsa, gizli şeker hastalığı muhtemeldir. Bu hastalar, tokluk ve açlık kan şekeri değerlerini mutlaka kontrol ettirmelidir. Sağlıklı kişilerde açlık insülin hormonu seviyesi 10’un altında olması gerekiyor. Bu değer ise kan şekeri seviyesinde yükselmeye neden olabilmektedir.

Konya kan şekeri ölçümü için alanında uzmanına danışıyor, kan şekeri ölçümü ve süreci hakkında ayrıntılı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Pin It

Yorum Yap